سلامت در رسانه ها > خواص و مهمترین خاصیت های درمانی زعفران

خواص و مهمترین خاصیت های درمانی زعفران

خواص و مهمترین خاصیت های درمانی زعفران

خواص و مهمترین خاصیت های درمانی زعفران

زعفران یکی از معطرترین ادویه جات در سراسر جهان به شمار می رود. از این ادویه ی خوش رنگ در طبخ بسیاری از غذاها می توان استفاده کرد. یکی از مهمترین خواص زعفران, رفع خستگی است. در این مطلب با خواص این ادویه و مهمترین مزایای درمانی آن آشنا می شویم.

مهمترین مزایای درمانی و خواص زعفران

زعفران یکی از ادویه های مغذی به شمار می رود. ترکیبات شیمیایی و مفید موجود در این ادویه, مزایای درمانی زیادی برای زعفران فراهم کرده است. زعفران حاوی روغن های فرار بسیاری است که این روغن ها علاوه بر ایجاد طعم و رنگ زیبا به غذا, مزایای منحصر به فردی برای سلامتی بدن دارند. برخی از این روغن ها عبارت است از: پینن، بورنئول، ژرانیول و . علاوه بر این روغن های فرار, ترکیبات فعال غیر فراری مانند کاروتنوئید ها در زعفران موجود است. این ترکیبات جزء آنتی اکسیدان ها به شمار می روند و فواید بسیاری برای بدن دارند و از اسیب های رادیکال های آزاد و فرآیند اکسیداسیون در بدن پیشگیری می کنند. برخی از کاروتنوئیدها عبارت است از: لیکوپن،آلفا و بتا کاروتن. در ادامه برخی از خواص زعفران در درمان بیماری ها شرح داده می شود.

فواید زعفران برای پوست

از جمله خواص زعفران برای پوست می توان به روشن کنندگی پوست, درمان جوش و لکه ها و کسالت پوست, بهبود بافت صورت و درمان پوست خشک اشاره کرد. علاوه بر مزایای زعفران برای پوست, این ادویه برای سلامتی مو نیز فواید زیادی دارد. یکی از مهمترین خواص زعفران برای مو, مقابله با ریزش مو می باشد.

فواید زعفران برای بارداری

کاهش نوسانات خلق و خوی

کاهش فشار خون

کمک به هضم غذا

درمان حالت تهوع بارداری

آرامش بخش

مبارزه با کم خونی

پیشگیری از بیماری های قلبی

ترویج خواب

تسکین درد لثه

پیشگیری از آلرژی

کمک به رشد مو

افزایش حرکات جنین

اگرچه مصرف زعفران در طول بارداری, فواید زیادی برای مادر و جنین دارد با این حال مصرف بیش از حد آن توصیه نمی شود. چرا که ممکن است خطر سقط جنین, آلرژی و استفراغ را در طول بارداری افزایش دهد.

بیشگیری از بیماری ها با زعفران

یکی از شناخته شدن ترین خواص زعفران, پیشگیری از بیماری ها است. به همین دلیل مصرف این ادویه در طبخ غذاها کاربرد وسیعی پیدا کرده است. به طور کلی زعفران برای سلامتی عمومی بدن مفید است. برخی بیماری های قابل پیشگیری و درمان با زعفران عبارت است از:

افسردگی

زعفران یک داروی طبیعی ضدافسردگی به شمار می رود. اجزای فعال در این ادویه سبب کاهش علایم افسردگی در فرد می شوند. بنابراین یکی از مهمترین خواص زعفران, خاصیت ضد افسردگی آن است.

بهبود عملکرد دستگاه گوارش

از آن جایی که زعفران دارای ترکیبات مفید گوارشی است, برای عملکرد هضم بسیار مفید است. همچنین یکی از مهمترین خواص زعفران, ضد تشنج بودن آن است.

تشکیل و ترمیم سلول ها

پتاسیم موجود در زعفران یکی از منابع ضروری جهت تشکیل و ترمیم سلول ها است.

بیماری های قلبی, فشار خون

پتاسیم در زعفران, به حفظ فشار خون طبیعی در بدن کمک می کند, به همین دلیل این ادویه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

تولید سلول های خون

آهن یکی از مفیدترین مواد معدنی موجود در بدن است به طوری که خون برای تشکیل هموگلوبین به آن نیاز دارد. به علاوه آهن یکی از عوامل تولید کننده سلول های قرمز خون می باشد. بنابراین آهن در زعفران از برخی بیماری های مرتبط با خون پیشگیری می کند.

با توجه به مطالب بیان شده زعفران فواید بسیاری برای سلامتی دارد. از آن جایی که این ادویه سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است, از ابتلا به بسیاری از بیماری ها پیشگیری می کند. با این حال توصیه می شود در مصرف هر گونه ادویه زیاده روی نشود.

http://khasiat.org

 

هشتگ :اشتراک گذاری :