سلامت در رسانه ها > پیشگیری از یبوست با مصرف ۵ نوع چای!

پیشگیری از یبوست با مصرف ۵ نوع چای!

پیشگیری از یبوست با مصرف ۵ نوع چای!

پیشگیری از یبوست با مصرف ۵ نوع چای!

یبوست مزمن یک مشکل گوارشی است که به علت کمبود آب بدن، عوامل ژنتیکی و اختلالات التهابی رخ می‌دهد. یبوست باعث ایجاد احساس ناراحتی و گاهی هم ورم و پف در افراد می‌شود. کمتر از ۳ بار اجابت مزاج در هفته منجر به این عارضه می‌شود. مصرف منظم مایعاتی مثل آب و چای، یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از ابتلا به یبوست و درمان آن است. هیدراته بودن بدن عملکرد دفع را بهبود می‌بخشد. برخی گیاهان به صورت دمنوش به درمان یبوست کمک می‌کنند:

چای برگ سنا: سنا حاوی ترکیباتی به نام آنتراکوئینون است که به عنوان مسهل عمل می‌کنند. علاوه بر این، یافته‌ها نشان می‌دهند که سنا راه بسیار مؤثری برای پاکسازی روده قبل از کولونوسکوپی (شیوه‌ی درمانی که برای تشخیص سرطان بزرگ انجام می‌شود) است. قرن‌هاست که از دمنوش سنا برای رفع یبوست استفاده می‌شود. با این حال مصرف بیش از حد سنا می‌تواند باکتری‌های خوب روده را کاهش دهد.

چای گزنه: یکی از بهترین انواع چای برای درمان یبوست است. این نوع چای حرکات روده را بهبود می‌بخشد و باعث حذف مواد زائد از روده‌ها می‌شود. یک فنجان چای گزنه را با معده خالی برای ۲ تا ۳ بار در هفته مصرف کنید تا شاهد خواص شگفت‌انگیز آن در درمان یبوست باشید.

چای رازیانه: برای صدها سال از این نوع چای به عنوان یک مکمل طبیعی در تحریک پاکسازی روده استفاده می‌شود. خواص ضدالتهابی چای رازیانه باعث کاهش علائم یبوست می‌شود. رازیانه به‌طور اساسی در بهبود مشکلات گوارشی نظیر سوءهاضمه، نفخ، کولیک یا دل‌پیچه، گاز روده، سوزش معده و حتی سندرم روده تحریک‌پذیر سودمند است. جویدن یک قاشق چای‌خوری تخم رازیانه بعد از وعده‌های غذایی به هضم غذاها و بهبود معده درد و نفخ کمک می‌کند. زمانی که از سوءهاضمه رنج می‌برید، می‌توانید دمنوش رازیانه بنوشید یا نصف قاشق چای‌خوری پودر تخم رازیانه را همراه با آب و دو بار در روز مصرف کنید.

چای سبز: تحقیقات نشان داده است که نوشیدن چای سبز موجب به کار افتادن مجدد روده‌ها می‌شود. از گذشته‌های دور از چای سبز برای درمان یبوست و ناراحتی‌های معده استفاده شده است. اگر چای سبز را صبح زود با شکم خالی میل نمایید، تأثیر آن برای درمان یبوست بیشتر خواهد شد. می‌توانید کمی لیموترش تازه نیز به چای سبزتان اضافه کنید. اما از اضافه کردن شیر و شکر به چای سبزتان خودداری نمایید.

چای دانه کتان: دانه کتان نیز به دلیل داشتن موسیلاژ می‌تواند باعث افزایش حجم مدفوع و کمک به اجابت مزاج باشد. مصرف یک لیوان دم کرده تخم کتان به صورت روزانه می‌تواند روش خوبی در درمان یبوست فرد باشد. البته در این مورد حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 

https://www.alodoctor.ir

هشتگ :اشتراک گذاری :