سلامت در رسانه ها > 3 چای گیاهی فوق العاده که باید آن را امتحان کنید

3 چای گیاهی فوق العاده که باید آن را امتحان کنید

3 چای گیاهی فوق العاده که باید آن را امتحان کنید

3 چای گیاهی فوق العاده که باید آن را امتحان کنید

چای گیاهی برای قرن هاست  که مورد استفاده قرار می گیرد. برخلاف اسم چای گیاهی، همه آن ها مزه ی خوشی ندارند. بهترین مزه ها را چای سبز، چای سیاه و چای اولونگا دارند. به عبارتی چای گیاهی از میوه های خشک، گل ها، ادویه جات و گیاهان تهیه می شوند. به این معنی که چای گیاهی می تواند دارای طعم و عطر های مختلفی باشد و جایگزینی وسوسه انگیز به جای نوشیدنی های شیرین و آب باشند. در این مقاله به بررسی 3 چای گیاهی و فواید آنها می پردازیم.

چای گیاهی و فواید مصرف آنها

علاه بر این که چای گیاهی خوشمزه است، بعضی از این چای های گیاهی خواص درمانی دارند و برای درمان بعضی از بیماری ها از سال های گذشته مورد استفاده قرار می گرفته اند. بسیار جالب است که علم نوین و جدید هم به دنبال یافتن شواهدی است که نشان دهند این گیاهان سنتی می توانند همانند داروهای جدید مفید واقع شوند. در ادامه این مقاله 3 نمونه از چای های گیاهی که می توانید آن ها را امتحان کنید را ارائه خواهیم داد.

چای گیاهی عصاره بابونه  (Chamomile tea)

عصاره بابونه اثر آرامبخشی دارد و به مصرف مداوم آن برای بی خوابی موثر است. دو تحقیق برای آزمایش کردن تاثیر این چای بر مشکلات بی خوابی افراد صورت گرفته است. در یک تحقیق که بر روی 80 زن انجام شده است به این نتیجه رسیده اند که نوشیدن عصاره بابونه به مدت دو هفته بی خوابی آن ها را بهبود بخشیده است و کیفیت خواب بهتر شده است همچنین نشانه های افسردگی از بین رفته اند.

در تحقیق دیگر که بر روی 34 بیمار که مشکل بی خوابی در شبانه روز داشتند انجام شده بود به این نتیجه رسیدند که با مصرف دو هفته از عصاره بابونه به طور ناگهانی بی خوابی بهبود یافته است. علاوه بر این چای بابونه تنها برای رفع مشکل بی خوابی نیست و خاصیت هایی از جمله آنتی باکتریال، ضد التهاب و محافظت کننده کبد دارد.

آزمایش های میکروبی و حیوانی نشان داده اند که عصاره بابونه می تواند اسهال و دل درد را برطرف کند.

در تحقیقی نشان داده اند که عصاره بابونه می تواند در کاهش درد های قبل از قاعدگی موثر باشد. همچنین افرادی که از دیابت نوع دوم رنج می برند به کمک عصاره بابونه میزان قند خون و انسولین و چربی خون را کنترل کنند.

در حالیکه به تحقیقات بیشتر برای ثابت کردن این ادعاها نیاز است شواهد اولیه نشان می دهند که عصاره بابونه می تواند برای سلامتی مفید باشد.

چای نعناع

چای نعناع یکی از متداول ترین نوشیدنی های گیاهی در جهان است. چای نعناع برای درمان مشکلات گوارشی بسیار مورد توجه است و حاوی آنتی اکسیدان، ضد سرطان، آنتی باکتریال و ضد نفخ می باشد. بیشتر این تاثیرات تا کنون در انسان ها مورد ارزیابی قرار نگرفته است پس اگر دیگر فوایدی برای سلامتی داشته باشد ممکن است که هنوز نا شناخته مانده باشد. با این وجود تحقیقات بسیاری تاثیرات مثبت چای نعناع بر سیستم گوارشی را تایید کرده اند.

تحقیقات دیگری نشان داده اند که روغن نعناع همانند دیگر روغن های گیاهی به سیستم هضم، تهوع و درد شکم کمک خواهد کرد. شواهد نشان داده اند که روغن نعناع در رفع اسپاسم و گرفتگی های روده ای بسیار موثر است. اخیرا تحقیقات دوباره نشان داده اند که روغن نعناع در رفع سندروم تحریک روده ای موثر بوده است. بنابراین هرگاه احساس ناراحتی در دستگاه گوارش کردید، مشکلاتی از قبیل کرامپ، تهوع یا عدم کار کردن روده ها می‌توانید از چای نعناع برای رفع آن ها استفاده کنید.

چای گیاهی چای زنجبیل

چای زنجبیل جز نوشیدنی های ادویه‌ای و عطر‌دار محسوب می شود که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. چای زنجبیل به سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می کند تا بتواند به مبارزه با بیماری های التهابی بپردازد اما بیشتر افراد از چای زنجبیل برای از بین بردن حالت تهوع استفاده می کنند.

تحقیقات دریافتند که زنجبیل در رفع تهوع بخصوص در اوایل بارداری بسیار موثر است. همچنین تهوع های ناشی از درمان سرطان و دیگر بیماری ها را بر طرف می سازد.

شواهد نشان می دهند که زنجبیل می تواند از زخم معده، درد جراحی و یبوست جلوگیری کند. زنجبیل درد دوران قاعدگی را کم خواهد کرد. در حقیقت دو تحقیق دیگر نشان داده اند که زنجبیل به عنوان دارویی غیر استروئیدی ضد التهابی عمل می کند مانند ایبوپروفن که می تواند درد های دوره ای را درمان کند.

در آخر مطالعات نشان داده اند که زنجبیل می تواند برای بیماران دیابتی مفید واقع شود اگر چه شواهد همه موارد را شامل نمی شود. نشان داده شده است که مکمل های زنجبیل به کنترل قند خون و چربی خون می تواند کمک کند.

 

http://zendegi-salam.ir

هشتگ :اشتراک گذاری :